apple

تاریخچه برند اپل

شرکت اپل کار خود را با تولید کامپیوتری به نام اپل I آغاز کرد. موسسان آن استیو جابز و استیو وازنیاک که هر دو تحصیلات دانشگاهی خود را رها کرده بودند، پس از تولید اولین کامپیوتر شرکت اپل، به طور رسمی در سال 1977 این شرکت را ثبت کردند. اپل اوایل تنها به تولید کامپیوتر های شخصی مانند مکینتاش و پاورمک پرداخت. در اواخر قرن بیست با مشکلات شدید مالی و همچنین مشکلات مدیریتی رو به رو شد و دستخوش نواسانات زیادی شد. استیو جابز در سال 1985 اپل را ترک کرد و شرکت دیگری به نام Next تاسیس کرد. در سال 1996 شرکت اپل، Next را خریداری کرد و این امر موجب شد استیو جابز به اپل بازگردد و به سمت مدیرعاملی برسد. جابز فلسفه جدیدی را وارد شرکت اپل کرد. فلسفه ای که روی محصولات شناخته شده و طراحی ساده تاکید خیلی زیادی داشت. با عرضه iPod به بازار در سال 2011، اپل خود را به عنوان رهبر صنعت الکترونیک تثبیت کرد و البته واژه “کامپیوتر” را از نام خود حذف کرد.

امروزه اپل علاوه بر iPod بنا بر تولید محصولاتی مانند iPad  و iPhone که در آن ها از سیستم عامل ios استفاده شده، به برندی نوآوری محور تبدیل شده و جایگاه مستحکمی در عصر تکنولوژی را ار آن خود کرده است.

اولین لوگوی اپل، تصویری از نیوتن بود در حالی که زیر درخت سیبی نشسته و مطالعه می کرد. دو نظریه در مورد طراحی این لوگو وجود داشت. اول اینکه جابز و وازنیاک می خواستند محصولاتشان را مانند همان سیبی که روی سر نیوتن سقوط کرد، جذاب نشان دهند. و نظریه دوم می خواستند با این طراحی مقام آلن تورینگ، پدر علم کامپیوتر را گرامی بدارند. تورینگ با خوردن سیب سمی در سال 1954 خودکشی کرد.

دومین لوگوی اپل که شبیه لوگوی امروزی آن است اما در رنگ متفاوت است. تصویر سیبی به رنگ های رنگین کمان بود که سمت راست آن گاز زده شده بود و برگ آن نیز به سمت راست متمایل شده بود. این لوگو سپس تغییر رنگ داد و به شکل امروزی آن یعنی نقره ای در آمد.

old apple

پس از استعفای جابز از سمت مدیر عاملی به دلیل بیماری حاد، تیم کوک در 24 آگوست 2011 جایگزین وی شد. وی به شرایط نا به سامان کارگران اپل در چین رسیدگی کرد و آن را بهبود بخشید. کوک غم انگیز ترین روز زندگی خود را ، روز مرگ استیو جابز می داند و به صراحت اعلام کی کند که استیو نابغه ای با اصالت بود که فکر نمی کنم دیگر بتوانیم همتای او را ببینیم.

استیو جابز به چیزی کمتر از کمال، رضایت نداد. وی به سادگی اعتقاد داشت. او محصولاتی را تولید می کرد مه مورد نیاز مشتری باشد. در محصولات اپل از فهرست های پیچیده و گزینه های مختلف خبری نیست. به عقیده جابز، نوآوری هیچگونه حد و مرزی ندارد. ممتاز بودن و برتری سخت نیست. خیلی ساده می توان تصمیم گرفت که ممتاز و برتر باشیم. کافی است آنچه را که انجام می دهیم، عمیقا دوست بداریم.

اپل برای تجربه کاربر اهمیت زیادی قائل است. تجربه کاربر یعنی خاطره مثبتی که با استفاده از یک محصول در ذهن کاربر نقش می بندد و همین خاطره خوش، باعث می شود تا او باز هم از محصول استفاده کند. این یعنی مدیریت تجربه مشتری. اپل بیش از 90 درصد بازار پخش کننده های قابل حمل را در دست دارد و یکی از ویژگی های آن کار کردن راحت با آن است.

استیوجابز

یکی از ویژگی های جابز، پارادایم شکنی بود. گرچه اپل همواره در ردیف پرفروشترینها نبود، اما در محصولات آن همیشه نوآوری موج می زد. ظاهرا نسل کنونی فقط با نوآوری سرمست می شود و از تکرارها فرار می کند.

جابز می گوید: وجه تمایز بین یک رهبر و یک پیرو، نوآوری و متفاوت بودن است و برای این امر باید جسارت داشت. اپل در تاریخجه محصولات خود همیشه به دنبال تجربه مثبت و به یادماندنی مشتریان بوده است و در هر زمینه ای که بتواند این تجربه خوب را در مشتریان به وجود آورد، به دنبال آن خواهد رفت. مهمترین چالش تیم کوک پس از جانشینی استیوجابز، گسترش بیش از پیش اپل و توسعه محصولات این شرکت است.