barcelona

تاریخچه برند بارسلونا

باشگاه فوتبال بارسلونا که با نام هایی همچون بارسلون و بارسا نیز شناخته می شود، در شهر بارسلون ، مرکز ایالت کاتالونیای اسپانیا قرار دارد. این باشگاه در سال 1899 و به وسیله تعدادی از فوتبالیست های سوئیسی، آنگلیسی و کاتالونیایی تاسیس شد که رهبر آنها فردی به نام خوان گمپر بود.

تاسیس بارسلونا

ماجرای تاسیس بارسلونا در نوع خود جالب توجه است.گمپر که اهل سوئیس بود، قصد داشت تا با سفر به افریقا به تجارت شکر بپردازد. او در مسیر خود به اسپانیا رفت تا با دایی اش که در کاتالان زندگی میکرد، ملاقاتی داشته باشد. اما چنان شیفته فضا و فرهنگ کاتالان شد که تصمیم گرفت در آنجا بماند. او حتی نام خود را از هانس به خوان که نامی اسپانیایی است تغییر داد. خوان گمپر در ابتدا به عنوان حسابدار و سپس به عنوان خبرنگار ورزشی مشغول به کار شد و با کمک وی مجله لادپورتس تاسیس شد.

در اکتبر 1899 گمپر تبلیغاتی را در لادپورتس منتشر کرد و در آن از علاقه اش برای تاسیس یک باشگاه فوتبال سخن گفت. این ایده با استقبال عده زیادی از سرمایه گذاران  مواجه شد و اینگونه بود که باشگاه فوتبال بارسلونا تاسیس شد. گمپر از سال 1899 تا 1903 به عنوان بازیکن نیز برای بارسلونا بازی کرد و توانست 100 گل برای این تیم به ثمر رساند. در سال 1966 باشگاه بارسلونا جامی را با نام جام خوان کمپر طراحی کردکه به برنده تورنمنتی که هر ساله با دعوت چند تیم خارجی برگزار می شود، اهدا می شود.

شعار تبلیغاتی بارسلونا

بارسلونا نماد فرهنگ کاتالان و کاتالینیسم است و این نکته را به خوبی می توان در شعار این تیم (فراتر از یک باشگاه) مشاهده کرد. برخلاف بسیاری از باشگاههای ورزشی، مالکیت و اداره امور بارسلونا بر عهده هوادارانش است. زیرا آنها نیز این تین را فراتر از یک باشگاه ورزشی می دانند.

استادیوم بارسلونا

افتخارات بارسلونا

در سال 2009 بارسلونا تنها تیمی بود که توانست سه جام قهرمانی لالیگا، کوپا دل ری و لیگ قهرمانان اروپا را در یک فصل به دست آورد. البته کسب این سه جام نتوانست ایت تیم رویایی را راضی کند و آنها با قهرمانی در سوپرجام اسپانیا، سوپرجام اروپا و جام باشگاههای جهان توانستند هر 6 جام را از آن خود کنند و رکوردی خلق کنند که هیچ تیمی قادر به شکستن آن نخواهد بود.

تاریخ باشگاه بارسلونا را می توان به نوعی تاریخ معاصر کاتالان دانست، زیرا اتفاقات و کشمکش های این ایالت با حکومت مرکزی اسپانیا همواره در این باشگاه ورزشی نمود داشته است.  بارسلونا نه تنها فوتبالی ارائه داده است که برتر از سایر رقبایش بوده، بلکه به لحاظ اقتصادی نیز توانسته جایگاه بسیار خوبی به دست آورد طوری که باشگاههای ثروتمند جهان را پشت سر گذاشته است.

چشم انداز بارسلونا

بارسلونا باید شناخته شده ترین برند ورزشی روی کره زمین باشد. توسعه استادیوم ، تحقق شعار فراتر از یک باشگاه و ایجاد تصویری مثبت از بارسلونا از چشم اندازهای همیشگی این باشگاه می باشد. آن ها خود را موظف می دانند تا همیشه در صدر بمانند.

اسپانسرهای بارسلونا

تا چند سال پیش بارسلونا از لوگوی هیچ اسپانسری روی پیراهن ورزشی خود استفاده نمی کرد. برخلاف سایر باشگاهها که بخش عظیمی از درآمد خود را از اسپانسری به دست می آورند، حتی پنج درصد از درآمد سالانه خود را به یونیسف اختصاص داده بود تا لوگوی این نهاد را روی پیراهن خود درج کند. مدیران بازاریابی بارسلونا معتقدند که این کار نه تنها ضرری برای باشگاه ندارد، بلکه تصویر بسیار بهتری از آن در ذهن مخاطب ایجاد می کند.

اما در چند سال اخیر با افزایش رقابت میان باشگاههای ورزشی و ورود ثروتمندان به این عرصه، مدیران بارسلونا مجبور شدند به تبلیغات اسپانسرها روی پیراهن آنها روی آورند. بارسلونا هم اکنون دو اسپانسر اصلی دارد که لوگوی آنها روی پیراهنشان درج می شود. یکی نایک و دیگیری قطر فاوندیشن. علاوه بر این پنج اسپانسر ویژه دارند که عبارتند از آئودی، ترکیش ایرلاینز، استرلا، لاکیسا و تی وی 3 . یک سطح پایین تر به اسپانسر های رسمی بارسلونا می رسیم که شامل کوکاکولا، هربالابف، مووی استار و سیکو می باشند. همانطور که می دانید بارسلونا تنها یک باشگاه فوتبالی نیست و در چند رشته ورزشی دیگر نیز فعالیت می کنند که هرکدام اسپانسرهای مخصوص خود را دارند. مثلا اسپانسر تیم بسکتبال بارسلونا، رگال است.

اف.سی.بارسلونا

مسئولیت اجتماعی بارسلونا

قرارداد  بارسلونا  با یونیسف یکی از بهترین نمونه های تحقق مسئولیت اجتماعی برند ها است.

در سال 1994 بخش جدیدی در بارسلونا با عنوان اف.سی.بارسلونا فاوندیشن شکل گرفت که این بخش بازوی باشگاه برای انجام امور خیریه است. به خاطر فعالیتهای مستمر این نهاد ، بارسلونا اولین سازمانی لقب گرفت که شریک یونسکو (سازمان آموزش علمی و فرهنگی سازمان ملل) شد و قرارداری از ابتدای سال 2006 با این سازمان امضا کرد. در این قرارداد بارسلونا متعهد شد تا نقش حمایتی ورزشی از سازمانهای آموزشی، اجتماعی و فرهنگی را گسترش دهد. بارسلونا سالانه 0/7 %از درآمد خود را به اف.سی. بارسلونا فاوندیشن اختصاص می دهد تا این نهاد بتواند فعالیتهای خیرخواهانه خود را با فراغ بال انجام دهد. گسترش فوتبال در مناطق فقیر جهان نیز از برنامه های بارسلونا برای جهانی سازی مسئولیت اجتماعی خود است.

ممنوعیت سیگار کشیدن در ورزشگاه نیوکمپ از سال 2011 نیز از سایر اقدامات این برند برای تبدیل شدن به برندی سبز و تحقق هرچه بیشتر مسئولیت اجتماعی آن است.البته بارسلونا برخلاف باشگاه های بزرگ ، حاضر نشد که حق نام ورزشگاه خود را بفروشد و دلیل این کار را احترام به تاریخچه باشگاه و هواداران آن اعلام کرد.

استراتژی های بازاریابی و برندینگ بارسلونا

به طور کلی استراتژی های بازاریابی و برندینگ بارسلونا در سه حوزه ورزشی، اقتصادی و اجتماعی تعریف می شوند که این سه حوزه مانند یک چرخه عمل می کنند. به عبارتی در حوزه ورزشی جذب بازیکنان جوان و با استعداد و گرفتن نتایج هر چه بهتر باعث رونق بیشتر اقتصادی این باشگاه می شود. با رونق این حوزه، موجب می شود تا در حوزه اجتماعی آزادی عمل بیشتری داشته باشد و تصویر بهتری از برند خود در ذهن طرفدارانش ایجاد کند.

استراتژی بازاریابی بین المللی بارسلونا

استراتژی بازاریابی بین المللی بارسلونا نیز در دو حوزه اجتماعی و اقتصادی تعریف می شود. بارسلونا بیشتر به دنبال کشف استعدادهای پنهان در کشورهای فقیر است تا از این طریق تصویر برند خود را ارتقا دهد و استعدادهایی را برای آینده خود پرورش دهد. در حوزه اقتصادی نیز به دو کشور استراتژیک هند و چین خصوصا اخیرا، توجه زیادی مبذول داشته است. مسئولان بارسلونا به خوبی تشخیص داده اند که فوتبال به تدریج به ورزش محبوب کودکان هندی تبدیل شده است و آن ها مایلند از این پتانسیل استفاده کنند.

مسئولان بارسلونا هنگامی که تصمیم می گیرند وارد کشوری شوند، سه اقدام اساسی انجام می دهند. ابتدا مدارس و دانشگاههای آن کشور را رصد می کنند و محبوبیت تیم خود را بررسی می کنند. سپس با یک اسپانسر از همان کشور قرارداد می بندند و باشگاه طرفداران بارسلونا را در همان کشور تاسیس می کنند.

یکی دیگر از بازارهای آسیایی که برای بارسلونا بسیار با ارزش است، چین است. در سال 2011 بارسلونا با همکاری نایک پروژه چین را شروع کرد. یکی از اقدامات جالب بارسلونا در چین ورود به بازار اینترنتی این کشور بود . مسئولان بارسلونا معتقدند که کاربران اینترنتی منبع درآمد خوبی برای باشگاه ها هستند که هنوز توجه خاصی به آن ها نشده است. آن ها نیز بر این باورند که تنها راه سرپا ماندن یک باشگاه ورزشی ، استفاده از تکنولوژی های جدید در بازارهای آسیایی است.

مدل کسب و کار بارسلونا

مدل کسب و کاری بارسلونا بر اساس رابطه میان استراتژی تجاری، مسئولیت اجتماعی شرکت و موفقیت ورزشی تعریف شده است. به طوری که موفقیت هر حوزه، حوزه های دیگر را تقویت می کند و شکست در هر حوزه باعث تضعیف سایر حوزه ها می شود.