مرسدس بنز

تاریخچه برند مرسدس بنز

در سال 1885 ، مردم شهر کانستات در آلمان با دیدن سه چرخ چوبی که به آن ها یک موتور چهار اسب بخاری وصل شده بود و با سرعت از خانه گاتلیب دایملر بیرون می آمد، شگفت زده شدند. این وسیله ساده که بسیار خلاقانه ساخته شده بود، اولین اتومبیل در طول تاریخ به حساب می آید و دایملر اولین فردی است که توانست از موتور احتراق در یک وسیله حمل و نقل استفاده کند.

بنز

به موازات دایملر، شخص دیگری به نام کارل بنز که او هم آلمانی بود، اتومبیل سه چرخه و بنزینی خود را که در سال 1844 ساخته بود، ثبت کرد. به این ترتیب دو شرکت دایملر موتور کمپانی و بنز کمپانی مشغول به فعالیت شدند. پیشرفت روز افزون این دو شرکت و حضور آن ها در مسابقات مختلف توجه فرد ثروتمندی به نام امیل جلینک را به خود جلب کرد. او که شیفته سرعت بود، هر دو شرکت را خرید و نام آن را به مرسدس بنز تغییر داد. مرسدس ، نام دختر امیل جلینک بود و او معتقد بود تنها زیبایی دخترش است که می تواند زیبایی اتومبیل های ساخته شده را در این کارخانه به تصویر بکشد.

اولین مدل مرسدس بنز در سال 1984 بعد از جنگ جهانی دوم به بازار عرضه شد.پس از آن مرسدس بنز هم توانست در زمینه تولید اتومبیل های جاده ای و مسابقه ای ، یکی از برندهای پیشتاز باشد.

مرسدس بنز در کنار بسیاری از اقدامات نوآورانه خود، در سال 1980 با همکاری پروفسور ارنست دیکمنز، موفق به ساختن اولین اتومبیل روباتیک دنیا شد. این پروژه در سال 1995 به ثمر رسید و این اتومبیل روباتیک توانست مسیر مونیخ تا کپنهاگ را با سرعتی که به 175 کیلومتر در ساعت می رسید، طی کند و دوباره برگردد.

تولید این مدل، سرآغازی بر تحقیقات و مطالعات در زمینه تولید اتومبیلهای رباتیک شد.

سازمان مرکزی مرسدس بنز در شهر اشتوتگارت آلمان قرار دارد و این برند اسپانسر تیم فوتبال اشتوتگارت نیز به شمار می آید. علاوه بر این، مرسدس بنز حقوق مربوط به نام ورزشگاه اشتوتگارت را نیز در اختیار دارد. ورزشکاران معروفی همچون ماریو گوتزه و بندیکت هاودس نیز تحت اسپانسری مرسدس بنز قرار دارند.

نام برند مرسدس بنز هر جا که می آید، نوعی اعتبار به همراه دارد و این اعتبار را سالهاست که حفظ کرده است. هرچه تمرکز بر برند بیشتر باشد، تاثیر آن بر مشتری بیشتر خواهد شد. چیزی که باعث بزرگی برند می شود، تجربه ای است که برای مشتریان فراهم می شود.

در بررسی برند بنز مشاهده می شود که این برند نخواسته است همه چیز برای همه کس باشد و نوعی هدفگذاری بین مشتریان بالقوه انجام داده و اقشار و طبقات مرفه را در تولیداتش در نظر گرفته است.

مرسدس بنز اولین تولید کننده اتومبیل در جهان و یکی از موفقترین بازیگران عرصه اتومبیل سازی را داراست که توانسه مشتریان زیادی را جذب کند و به آنها اتومبیل بفروشد. بخش مهمی از این موفقیت به نگرش این برند بر می گردد. نگرش مرسدس بنز همیشه از نوع تجملاتی بوده و بنا بر درک مصرف کنندگان از استفاده یک محصول خاص است.

شعار مرسدس بنز با عنوان یا بهترین یا هیچ بیان کننده نگرش این برند در تولید اتومبیل های با کیفیت و لوکس است.

نشان بنز

این نگرش برای مرسدس بنز هم سازنده و هم مخرب بوده است. از یک طرف لوکس بودن سبب می شد تا مردم به سوی آن جذب شوند اما در همان زمان شرکت نمی توانست اتومبیل ارزان تر تحت برند بنز را در برخی از بازار ها عرضه کند. اما در خارج از آمریکا و در نقاط دیگر دنیا، مرسدس بنز توانسته است با عرضه اتومبیل هایی به نسبت ارزان تر ، دایره مشتریان خود را وسیع تر کند و طبقه پایینتر بازار را نیز هدف بگیرد.

مرسدس بنز در کنار برند خود، دارای دو برند اسمارت برای اتومبیل های درون شهری و نیز مای باخ برای اتومبیل های تشریفاتی می باشد.

بنز به غیر از اتومبیل های سواری، در عرصه اتومبیل های مسافربری و باربری هم فعال است. این شرکت خط تولید اتوبوس خود را نیز در پاسخ برای ترانسپورت در مسیرهای طولانی به راه انداخت و اتوبوس های دو طبقه آن در بعضی از شهر های آلمان به حرکت درآمدند.

علامت تجاری ستاره بنز نماد کیفیت و رانندگی ایمن در خیابانها و جاده هاست. بیش از 100 سال است که مرسدس بنز با طرح ها و نوآوری های خود به مردم اطمینان بخشیده است .

مرسدس بنز اتومبیل های سواری خود را در کلاس های مختلف از جمله A به عنوان یک اتومبیل نسبتا ارزان برای جوانان ، B  اتومبیلی اقتصادی برای خانواده ،  C به عنوان اتومبیلی اسپرت برای جوانان، E به عنوان یکی از بهترین اتومبیل های سدان در جهان ، SL اتومبیلی اسپرت و پرسرعت برای دو سرنشین، M، GL  ، G به عنوان اتومبیل های SUV   با کیفیت بالا و سرانجام S به عنوان یک اتومبیل تشریفاتی و مجهز ، به بازار عرضه کرد. با ارائه مدلهایی همچون SLS و نیز CL همزمان تداعی های جدید از یک اتومبیل لوکس اسپرت را به مشتری القا می کند.

استراتژی بازاریابی مرسدس بنز، زمانی حول ایمنی، تجمل و مهندسی دقیق اتومبیلهایش می چرخید اما به سبب افزایش رقابت در صنعت اتومبیل های لوکس و تغییر نگرش مشتریاندر مورد برند مرسدس بنز، این استراتژی تا حدی تغییر کرد. اکنون استراتژِی بازاریابی آن ها بیشتر برمحور سبک زندگی استوار است و بر جنبه لذت بخشی، دوستانه و پر انرژی بودن و همچنین توجه به محیط زیست تمرکز می کند.

تکامل استراتژی بازاریابی مرسدس بنز را می توان مستقیما به گسترش بازار هدف آن مرتبط دانست.

اکنون علاوه بر قشر مسن جامعه، جوانان 25 تا 35 سال را نیز مد نظر قرار داده است.

همچنین با تبلیغات هوشمندانه سعی می کند تا ارزش های اساسی برند خود را بیش از پیش برای مشتریان خود تبیین کند.

مرسدس بنز به منظور فراهم آوردن بالاترین سطح ارزش برای مشتریان بازار هدف خود، تصمیم گرفت تا خط تولید خود را توسعه دهد  و اتومبیل هایی با قیمت قابل رقابت روانه ی بازار کند. ارتباط خود را با بازار هدف افزایش داده و دسترسی به مصرف کنندگان را حفظ می کند و خدمات عالی به مشتریان خود ارائه می دهد. مرسدس بنز در حوزه خدمات پس از فروش در رتبه اول قرار دارد هدف اصلی آن در رقابت با سایر برند ها در همین زمینه خدمات پس از فروش می باشد.

این شرکت می داند که مشتریانش فقط برای جا به جایی اتومبیل نمی خرند . بنابراین قبل از فروش واقعی اتومبیل ، باید مفهوم اتومبیل خود را به آن ها بفروشد.

مرسدس بنز ایده خود را در پر انرژی بودن برند را در بازار هدف مطرح می کند و این پیام در آگهی های تبلیغاتی وی آشکار است.

مرسدس بنز در تابستان اسل 2003 در کمپین بازاریابی بزرگی که در 16 شهر امریکا برای تبلیغ اتومبیل جدید کلاس C  خود برای خریداران جوان برگزار کرد، به مشتریان امکان می داد تا اتومبیل را در شرایط بازسازی شده از زندگی واقعی برانند و با اشخاصی که اتومبیل مرسدس بنز داشتند از نزدیک تبادل نظر کنند. و این تجربه مشتری برای برند بسیار ارزشمند است.