تولید محتوا

محتوا چیست؟

می توان محتوا را اینگونه تعریف کرد : ارائه اطلاعات به مخاطبانتان با یک هدف مشخص و در یک فرم خاص، از طریق یک کانال ارتباطی

بنا براین تعریف، محتوا پنج جزء اصلی دارد:

 1. اطلاعات : مجموع ایده هایی که قصد دارید به مخاطبان اطلاع رسانی کنید.
 2. هدف : محتوای شما زمانی موفق می شود که با هدفی خاص منتشر شود و باید با تمام انرژی روی آن هدف متمرکز شوید.
 3. مخاطبان : افرادی را که می خواهید به آن ها اطلاع رسانی کنید را شناسایی و نیاز های آنان را بیابید و پاسخ دهید.
 4. فرم : نوع محتوا خود را جوری انتخاب کنید که پیامتان به بهترین نحو به دست مخاطبان برسد.
 5. کانال : حال مشخص کنید از چه راهی می خواهید محتوا را انتشار دهید و این بستگی به این دارد که مخاطبان شما بیشتر کجا حضور دارند.

تولید محتوا

محتوا ، قالب ها و فرمت های گوناگونی دارد و صرفا به متن و نوشته ختم نمی شود. محتوا می تواند یک گزارش باشد مانند گزارش مسابقه فوتبال یا می تواند به اشتراک گذاشتن فرم نظرسنجی باشد.

در این بخش به معرفی قالب های محتوا می پردازیم.

 1. محتوای متنی : در دنیای امروز،محتوای متنی توانسته بیشترین اعتماد را به خود جلب کند. به همین دلیل است که مقالاتپژوهشی در قالب نوشته ارائه می شوند و کتاب ها طرفداران زیادی دارند.
 2. محتوای صوتی : می توان گفت صوت و جلوه های صوتی در عصر تولید محتوا تاثیر مضاعفی نسبت به قالب متنی را از آن خود کرده است. مانند رادیو که همچنان طرفداران زیادی دارد.
 3. محتوای ویدئویی : اخیرا با توسعه رسانه های دیجیتال ، تاکید بر تولید محتوای ویدئویی شدیدا افزایش یافته است. این تغییر رویه در تولید محتوا وابسته به تغییر عادات مردم است و اینکه تمایل به خواندن نیز کاهش یافته است. همانگونه که که همگی ما شاهد تاثیر فراوان ویدئوهای آموزشی هستیم، اهمیت این امر ملموس می شود.
 4. محتوای تصویری : این نوع محتوا نیز توجه زیادی را به خود جلب می کند. هم فرایند تولید آن آسان است، هم یکنواختی محتوای متنی را ندارد. همچنین مخاطبان با این مدل محتوا ارتباط زیادی برقرار می کنند.

بعد از انتخاب قالب محتوا نوبت به انتخاب فرمت محتوا می رسد. در ادامه به معرفی انواع فرمت های محتوا می پردازیم.

 1. مقاله : اکثر ما این فرمت محتوا را می شناسیم . مقاله برای صفحات وبسایت که عموما بین 1000 تا 3000 کلمه هستند و به یک موضوع خاص می پردازد و فاقد پیام تبلیغاتی است.
 2. کتاب الکترونیکی:  حتما شما هم  در برخی از وبسایت ها با دریافت کتاب های الکترونیکی در ازای دریافت آدرس ایمیل شما ، برخورد کرده اید. این فرمت از محتوا بیشتر جنبه آموزشی دارد و برای وبسایتتان ارزش می آفریند.
 3. پادکست : می توان پادکست را نوعی رادیوی شخصی شده نام گذاری کرد. با تولید پادکست می توانید به افراد این فرصت را بدهید که در هر زمانی که مایلند محتوای شما را گوش بدهند . اثر بخشی این فرمت رو به افزایش است.
 4. موشن گرافی : در حقیقت موشن گرافی فرایندی است که تصاویر ثابت را از طریق افکت های انیمیشن به تصاویر محرک تبدیل می کند . امروزه ویدئوهای دیجیتالی با ابزار موشن گرافی طرافداران خاص خود را پیدا کرده است. تولید این فرمت محتوا به مراتب سخت تر از انواع قبل است و بهتر است تولید اینگونه محتوا ها به افراد متخصص واگذار شود.

بعد از اینکه محتوای خود را به بهترین شکل ممکن تولید کردید، نوبت به نشر آن می رسد. برای انجام این امر باید بررسی کنید که مخاطبان شما بیشتر در کجا حضور دارند؟ آیا در اینستاگرام هستند یا خیر؟ شما می توانید محتوای خود را در وبلاگ ها و وبسایت ها نشر دهید و یا در شبکه های اجتماعی مانند آپارات ، اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی به اشتراگ بگذارید.

شما می توانید تولید محتوای خود را به همراه مشاوره در این خصوص که از چه کانالی آن را نشر دهید، به تیم مجرب و متعهد پایدار بسپارید.