لوگو گوگل

تاریخچه برند گوگل

سابقه و قدمت گوگل از بسیاری از برندهای بزرگ جهان کمتر است اما برای یافتن اطلاعات در مورد هر برندی ، ابتدا باید سری به گوگل بزنید. نفوذ و گسترش گوگل آنچنان زیاد بوده که واژه google به یکی از واژگان متداول زبان انگلیسی تبدیل شده و گوگل کردن ، مترادف جستجو کردن شده است. دو دانشجوی دکتری به نام های سرگی برین و لری پیج ، پروژه ای تحقیقاتی را در ژانویه 1996 آغاز کردند و فناوری page rank  را به وجود آوردند. این فناوری نوعی موتور جستجوگر بود که بر اساس لینک وبسایت هایمختلف، میزان اهمیت آن ها را اندازه گیری می کرد. گوگل که در ابتدا با نام بک راب Back Rub شناخته می شد، در 15 سپتامبر 1997 دامین google.com را ثبت کرد شرکت گوگل در چهارم سپتامبر سال 1998 ثبت شد. گوگل در 19 آگوست 2004 وارد بازار سهام شد و اریک اشمیت به عنوان مدیرعامل این شرکت آغاز به کار کرد. موفقیت چشمگیر و مستمر شرکت گوگل باعث شد تا بیشتر کارمندان قدیمی آن میلیونر شوند.

گوگل که کار خود را از یک پارکینگ کوچک آغاز کرده، امروزه یکی از بزرگترین شرکت های جهان به شمار می آید . سازمان مرکزی آن در کالیفرنیا با نام googleplex شناخته می شود. سازمان گوگل، فضایی دوستانه و غیر رسمی دارد و کارمندان آن موظف هستند هر روز 20 درصد از زمان خود را به انجام تفریحات و کارهای مورد علاقه خود بگذرانند.

کمپانی گوگل

گوگل امروزه خدمات بسیار متنوعی را به کاربران اینترنتی ارائه می دهد که از میان آن ها می توان به بخش اخبار ، ویدئو ، نقشه ، ترجمه ، ایمیل ، کتاب ، بازی ، عکس ، و خرید اشاره کرد . اما بازوی پول ساز گوگل که این شرکت را به درآمدی چند میلیاردی تبدیل کرده است، گوگل ادسنس میباشد. Adsense یک برنامه تبلیغاتی است که بر اساس آن دارندگان سایتها می توانند با ثبت نام در این برنامه، تبلیغات متنی، تصویری و یا ویدئویی را برای سایت خود فعال کنند.

نوآوری های مستمر گوگل، این شرکت را به بزرگترین شرکت در بازار تبلیغات آنلاین تبدیل کرده است. سرویس ایمیل گوگل که همان جی میل می باشد، برای اولین بار به کاربران یک گیگابایت حجم رایگان ارائه داد. گوگل کروم ، سیستم عامل اندروید و شبکه گوگل پلاس از سایر نوآوری های گوگل هستند.

موفقترین خرید گوگل، یوتیوب بوده است که توجه بسیاری از کاربران در سراسر جهان را به خود جلب کرده است.

گوگل به مسئولیت اجتماعی خود نیز توجه خاصی داشته و google.org  با هدف حفظ انرژی های تجدیدناپذیر ، دسترسی راحت تر به خدمات بهداشتی و کاهش فقر در جهان شکل گرفته است.

استراتژی برند گوگل یکی از موثر ترین استراتژی هایی است که تا کنون بشر شاهد آن بوده است. گوگل تصویری از خود خلق کرده است که از تمامی برند های دنیا مانند کوکاکولا، پپسی، فورد و … چشمگیرتر است. گوگل در وفاداری به مشتریان خود در رتبه اول قرار دارد و طرفداران آن معتقدند ک هشرکتی بزرگ و مسئولیت پذیر است که از قدرت زیاد خود سو استفاده نمی کند و با وجود خلاقیت زیاد فقط سود را در نظر نمی گیرد.

گوگل علاقه ای به تلف کردن وقت شما با تبلیغات بی معنی ندارد و مستقیما سر اصل مطلب می رود. این سایت می داند شما چه می خواهید و دقیقا همان را انجام می دهد و به مردم امکان می دهد تا به سرعت به اطلاعات خود را پیدا کنند.

به علت این که دانلود صفحات سایت هزینه بر است، گوگل برای صرفه جویی در هزینه مشتریان، بارگذاری صفحات گوگل را تنها به 11 کیلوبایت نیازمند کرده است .

گوگل ذاتا به شعار خود که جستجوگر پادشاه است، باور دارد. به این معنی که مشتری را در صدر قرار می دهد و بعد سود می برد.

اکنون کارکنان قبل از ورود به یک شرکت جدید، اول وارد گوگل می شوند و درباره آن شرکت اطلاعاتی کسب می کنند. شاید بعضی ها فکر کنند گوگل کار خاصی انجام نمی دهد و فقط یک موتور جستجو در صفحه خود گذاشته است. اما به این سادگی هم نیست. گوگل می داند که چگونه برندی قدرتمند و سود آور بسازد.

برای برندسازی موثر باید بازاریابی خود را یکبار بازنگری کنیم و با پذیرش دیدگاههای جدید در بازاریابی، دوباره و از ابتدا آغاز کنیم . اگر در پوسته خود بمانیم، نمی توانیم متمایز باشیم. در دنیای امروز فقط یک چیز است که می تواند بر موفقیت برند تاثیر بگذارد و آن اعتماد است . اگر برند مورد اعتمادی نباشیم،برای همیشه نفر دوم خواهیم بود. حتی اگر برند بهتری باشیم.

موفقیت اولیه گوگل مدیون تکنولوژی ، ابتکار و انگیزه ی دو بنیانگذار با هوش آن است. این دو ، گوگل را بدون تبلیغات ساختند. اما از دو ابزار ارزانتر و بسیار موثر تر در ساخت برند استفاده کردند. یکی بازاریابی ویروسی و دیگری روابط عمومی. اما اکنون 99 درصد درآمد ان ها از راه تبلیغات به دست می آید.

برندسازی باتغییر انجام پذیر است نه با مداومت. گوگل با طراحی صفحه ی اصلی خلوت و یا گاهی متناسب کردن آن با مناسبتها و رویدادها، قانون سنتی برندسازی را شکست تا تعهد خود را به مشتری نشان دهد.

گوگل یک شرکت چند ملیتی و چند محصولی است که بیشتر افراد آن را به خاطر موتور جستجویش می شناسند. ویژگی هایی که باعث موفقیت گوگل شد عبارتند از :

تیم رهبری هماهنگ : که همچون یک تیم واحد و موثر با هم فعالیت می کنند.

تعهد به تکنولوژی پیشرفته : گوگل همیشه بهترین تکنولوژی را برای مشتریانش فراهم می کند و هر روز شاهد یک نو آوری در موتور جستجوی آن هستیم.

توسعه هوشمندانه برند : گوگل همیشه به سرمایه گذاری های مخاطره آمیز و مالکیتهای جدید و خارج از حوزه بازار موتور جستجو که در سازش با وی باشد، چشم داشته است.

بازاریابی دقیق : گوگل توانسته خود را به عنوان یک برند بشناساند. برند گوگل همیشه در صفحه اول آن به شکل حروف ساده ظاهر می شود اما در مناسبتها که با همان حروف اشکالی جالب می سازد، توجه و علاقه همگان را به خود جلب کرده است.

وقتی بیل گیتس متوجه شد شبکه اینترنت آن اثری که باید داشته باشد را ندارد، برای راه اندازی سرویس ایمیل رایگان خود، هات میل ، از بازریابی ویروسی استفاده کرد. او استراتژی موثری نیاز داشت تا بتواند با یاهو که رهبر بازار ایمیل است رقابت کند. گوگل هم که برای راه اندازی رایگان سرویس ایمیل خود، جی میل را راه اندازی کرد و از همان استراتژی استفاده کرد. یکی از مزیتهای بزرگ تکنیک بازاریابی ویروسی، حل مشکل عمده با خدمات رایگان است.

خدمات رایگان آنقدر گسترده شده اند که بازاریابی هر چیز رایگان در فضای اینترنت حل شده است. برای این کار نیاز به کمی تلاش برای جذب فالوور بالقوه دارید و همین کاربرها شما را به اشخاص دیگری ارجاع می دهند. این قابلیت برای کاربری هم که استفاده می کند ارزشمند است زیرا یک محصول رایگان در اختیار دارد. خدمات رایگان جی میل گوگل در نفوذ به بازاربه شدت رقابتی ایمیل رایگان که در دست یاهو و MSN بود ، توانست موفقیت زیادی به دست آورد.

گوگل با ارائه اندروید قصد داشت که این محصول باز و رایگان باشد و به همین دلیل، قسمت اعظم کد اندروید، تحت لیسانس اوپن سورس انتشار پیدا کرد. یعنی هرکسی بخواهد از اندروید استفاده کند، می تواند این کار را با دانلود سورس کد کامل اندروید انجام دهد.

شرکت هایی که با ورود آیفون اپل در حال سقوط بودند، از این سیستم عامل بهره برداری کردند. در میان این شرکت ها ، شرکت هایی مانند موتورولا و سونی اریکسون را می توان نام برد. که سالها در حال تولید سیستم عامل اختصاصی خود بودند. وقتی آیفون عرضه شد، بسیاری از این تولید کنندگان شدیدا درگیر یافتن راهی جدید برای احیای محصولات خود شدند و اندروید به کمک آن ها آمد. آنها سخت افزار خود را ساختند و اندروید را به عنوان سیستم عامل روی آن قرار دادند.

گوگل امکان جست و جو با یک کلیک را برای همه فراهم کرده است. نقطه قوت گوگل در سادگی و راحتی استفاده برای کاربر است. هر اطلاعاتی در کمترین زمان و فقط با یک کلیک به دست کاربر می رسد. گوگل با زبانهای مختلف و جست و جوی محلی نیز سازگار است و اطلاعات به بهترین نحو سازماندهی شده اند.